RSS2.0
مقالات
ریشه شناسی "جهنم"

"جهنم" شکل عربی شده ی واژه ی "گِهینُّم"  [Gehinnom] در زبان عبری است — زبان ِ  کهن تر و از همان شاخه ی زبان های سامی در منطقه ی بین النهرین — و به معنی:

 "دره ی پسر هینّوم" [“Valley of the Son of Hinnom”]


این دره در شهر اورشلیم، و در جنوب کوه صهیون واقع است، که در زمان های قدیم محل سوزاندن زباله های شهر بوده. بعد ها، افراد آن منطقه، بر اساس اعتقاد خود، جنازه ی کسانی را که از رستگاری نومید شده بودند، مثل آدمهایی را که دست به خودکشی می زدند، در این مکان می سوزاندند.


اما اتفاق های دیگری هم در این منطقه رخ می داد. محل عبادت آن دسته از قوم بنی اسرائیل هایی بود که به دین های کنعانی و فنیقی ایمان داشتند و پیکره هایی از خداهای آنها را — مانند، "مُلِک" [Molech]  و"باآل" [Ba’al] — در این دره ساخته بوده و عبادت می کردند.


ولی اندک اندک، نادانی قوت گرفت و منجر به پی آمدهای  دهشناکی شد، و آنها در آن مکان، قربانی کردن را شروع کردند، و روزی، شخصی به نامهینّوم [Hinnom] ، فرزند خود را در آنجا قربانی کرد، و از آن پس، آن نقطه را

"دره ی پسر هینّوم" نامیدند.

Gey Ben-Hinnom   /ĝ-ben-hinnōm/

"valley of the son of Hinnom"

 

بعدها، واژه ی "پسر" [ben] نیز از آن کم شد، و به "گِهینُُّم" ]"دره ی هینّوم" [Gehinnom] کوتاه شد.


اینکه در ابتدا، آن دره، برای مردم، محلی برای از بین بردن زباله های خود بوده، و بعد، از روی خرافات و نادانی، آن را به عبادت گاه و قربان گاه تبدیل کرده اند؛ یا اینکه، بر عکس، از عبادتگاهی به زباله دانی پیشرفت کرده، خیلی آشکار نیست، و بسته به گمان و بینش ما دارد.


اما، شاید نکته مهم این باشد که کل این ماجرا ها، بعد از سلیمان و داودِ قصه های سامی ها شروع می شود که مربوط به سه هزار سال پیش اند، و می توان منشا "گِهینُّم" را در زبان پارسی کهن یافت. چرا که بسیاری از واژگان و آئین های زبان و فرهنگ آریایی، در دوران های بعدی، به زبان و فرهنگ ِ مردم منطقه های دیگر از جمله یونانی و عبری راه پیدا کرد.

 

واژه ی اوستایی گَئِثانَنی [gaeθānani] که در زبان ِ کهن ِ سانسکریت هم با کمی دگرگونی ِ آوایی وجود دارد، در بر گیرنده ی ریشه ی واژگانی مانند"گیتی"، "کیهان" و "جهان"، و به معنای "جهان های زیرین" است که به باور آریایی ها به هفت طبقه بودن دنیای مردگان اشاره دارد که مکانی است سرد — که خود انعکاس دهنده ی ذهنیت ایرانی ها ی باستان است که با توجه به موقعیت جغرافیایی زندگی خود، زمستان و سرما را سخت و عذاب آور می دانستند، بر خلاف قوم های سامی و اسرائیلی که از گرمای سوزان رنج می بردند.

 

بهرحال، "جهنم"، که گهگاه بصورت "جهنم دره" در زبان فارسی متداول است، دره ای در اورشلیم است که در حال حاضر یکی از مراکز گردش گری آن شهر محسوب می شود. حتی افرادی در آن قربان گاه روزگاران قدیم، دراز می کشند تا تصویری از نادانی ِ جنایتکارانه ی پیشینیان را بازسازی کنند.


عکس هایی از نقاط مختلف "جهنم" [Gehennom/Gehenna]:
یک نقاشی از جهنم در قرن 19
02 Hinnom.jpg

از اولین عکسهای گرفته شده از جهنم

03 Valley of Hinnom, c. 1900.jpg

عکسی از چشم انداز جهنم در سال 1900
04 Gehenna - Valley of Hinnom, 2007.jpg06 Hinnom Valley.jpg


05 hinnom.jpg


07 hinnom-valley.jpg


08 hinnom bridge.jpg

پل جهنم و بنای بر روی آن از زمان عثمانیان

09 hinnon valley.JPG

گردش گری در جهنم
10 Tombs in the Valley of Hinnom, smaller.JPG


11 Ketef Hinnom new excavation.jpgبازسازی صحنه های قربانی فرزندان در جهنم


12 Ketef Hinnom Kids.jpg


13 Ketef Hinnom repository.jpg


14 Cattle Market Day, in the Lowe _Pool of Gihon, Valley of Hinnom, Jerusalem,Palestine 1900.jpg

بازار روز خرید و فروش دام در جهنم در سال 1900نظرات شما:


هيچ نظري ثبت نشده است

ثبت نظر:
بالا

© ماه جبین

Site by CodeNegar group